חרדה אצל ילדים: דרכי התמודדות וטיפול

לא מעט ילדים סובלים מחרדה ודיכאון, ולאחרונה גם בשל התפרצות נגיף הקורונה, ניכר כי ילדים רבים פיתחו תחושות שליליות ודאגות שיוצרות חרדה. חשוב לציין שחרדה היא תגובה שכיחה לסיטואציות שאינן שגרתיות או מלחיצות, והיא מתבטאת בתחושות פיזיות כמו האצת הדופק, קוצר נשימה, בחילות ועוד. כיום יש מגוון רחב של שיטות לטיפול בחרדה, לרבות חרדה בקרב ילדים, ועל כך נדון במאמר שלפניכם.

חרדה בעקבות נגיף קורונה

בחודשים האחרונים אנחנו מתמודדים עם התפרצותו של נגיף הקורונה, שהוביל לשורת צעדים תקדימיים בישראל, בין היתר גם סגר כללי ושינוי אורח החיים. חרדה אצל ילדים בעקבות משבר הקורונה היא אינה תופעה נדירה, והיא מאפיינת לא מעט ילדים בתקופה זו. חשוב לומר שהחרדה היא תורשתית, כך שישנם ילדים בעלי נטייה לפתח חרדה, וחשוב לקחת זאת בחשבון. עם זאת, מדובר גם בדבר נרכש, ובייחוד בתקופות משבר.

כיצד ילדים מגיבים לחרדה?

מצבי לחץ ומשבר שפוקדים את הילדים, מובילים אותם להתנהג בצורות שונות. למשל ילדים קטנים ופעוטות לרוב לא יחושו חרדה באופן פיזי אבל כן יחששו מסיטואציות לא מוכרות כמו פחד מהחושך או פחד מקולות מאוד חזקים.

החל מגיל 8, ילדים מתחילים לפתח דאגות וחששות, ועל כן הם יתחילו לגבש את הפחדים שלהם, בין היתר גם מסיטואציות חברתיות או חרדת בריאות. ומה לגבי בני נוער? ובכן התפתחות החרדה בגילאים הללו משמעותית יותר, הם מבינים את העולם יותר לעומק מאשר ילדים בגילאי 8-12, ועלולים לפתח חרדות מסוגים שונים.

דרכי ההתמודדות עם החרדה

אם אתם מזהים חרדה בקרב ילדיכם, חשוב להבין כיצד לטפל בבעיה באופן המיטבי. פה נעצור לציין שיש לא מעט טיפולים ייעודיים לחרדות, וזו לא בושה לפנות לרופא המשפחה ולבקש הפניה לפסיכיאטר או פסיכולוג.

ראשית, מומלץ לשוחח עם הילדים על הנושא, ולבקש מהילדים לשתף אתכם בפחדים ובחרדות שלהם. נסו להישאר רגועים במהלך השיחה, לא להקרין פחדים או חששות וכמובן לתת תחושה טובה וחיובית. כמו כן, הסבירו לילדים שהחרדה היא תחושה טבעית ונורמלית, והיא מאפיינת ילדים רבים, כך יוכלו להבין שאינן שונים, וכי התחושות הללו מציפות ילדים נוספים ולא רק אותם. תוכלו להעלות ביחד פתרונות שונים שיוכלו לסייע לילדים להפיג את החרדה, וכמובן השתדלו לשמור על לוח זמנים שגרתי ככל הניתן.

חשוב לציין שכדאי ומומלץ להגביל את החשיפה לחדשות, משום שככל שהילדים ייחשפו למידע בנושא, הם עלולים להיות חרדים יותר ויותר. לסיום נציין שניתן לפנות לעזרה מקצועית בכל שלב, ואפילו רצוי.

רק בריאות!