בחירת שרת לעסק – מדריך מעשי לבחירה נכונה

בסביבה עסקית, המחשוב תופס מזה שנים רבות מקום מרכזי. סוס העבודה הראשי בסיפור הזה, אלה בעצם השרתים, על סוגיהם הרבים. מאחר ששרת הוא בין מוצרי המחשוב היותר מורכבים וחשובים, בחירה נכונה שלו משמעותית מאוד. אלה כמה נקודות מפתח, אשר יסייעו לעשות זאת: 

מודעות לאפשרויות

החלטה על השרתים שרוכשים, היא החלטה מורכבת מעט מבחינה טכנית, אך לא רק. לחלק מהאפשרויות יש השלכות אשר חורגות משיקולים טכניים צרים של מנהלי מחשוב. כלומר, אלה שיקולים שעשויים לעניין גם את ההנהלה בכלל. בעסקים קטנים למשל, האפשרות של שכירת שרת בענן משמעותית בכלל, בהקשר רחב של הסתייעות במודל הענן. חברות אשר עוסקות בשרתים כגון GNS, יוכלו כמובן לסייע בתהליך הבחירה. אגב, באתר החברה תוכלו גם לקרוא מדריך שיכול לסייע בנושא בחירת שרתים. בכל אופן, שלב ראשוני חיוני, הוא פשוט להיות מודעים לאפשרויות הזמינות. אילו סוגי שרתים זמינים? מהם ההבדלים בין השרתים השונים? ומהן ההשלכות השונות של בחירה בכל סוג שרת?

רגיל או וירטואלי

השרת הרגיל, הוא מעין מחשב רב עוצמה, עם משאבים רבים במיוחד. בהתאם לצורך, העסק יוכל להשתמש בשרת אחד כזה או יותר, בשרתים שונים למטרות שונות, בכמה שרתים עבור אותה מטרה כללית – האפשרויות רבות. למעשה, גמישות היא בין היתרונות הגדולים של השרתים ואת המפרט הטכני שלהם ניתן לשנות, בהתאם לצורך. טיפ חשוב מאוד, הוא לקחת בחשבון שניתן להתקין על גבי שרת "פיזי" רגיל כזה, תוכנת וירטואליזציה. על גבי שכבת הוירטואליזציה הזו, ניתן יהיה להגדיר כמה שרתים "וירטואליים". אלה מעין הדמיות ריאליסטיות של שרתים פיזיים. מבחינת מי שמשתמשים בהם, הם מתנהגים כשרתים עצמאיים לכל דבר. לשרתים הוירטואליים יש מגוון יתרונות, כאשר הגמישות והקלות בהקמתם והגדרתם, בולטות במיוחד.

מקומי או בענן

הגישה הקלאסית לגבי שרתים, היא שהם ממוקמים פיזית בתוך העסק. עשויים לגשת אליהם מרחוק דרך רשת LAN מקומית, אך בכל זאת מדובר בשרת פנימי. כיום, חיוני לזכור שישנה אופציה נוספת – שרתים בענן. הדבר חשוב ביותר לעסקים, לאור היתרונות הגדולים מאוד של מחשוב הענן בכלל. ניתן לתאר זאת כמודל מיוחד של צריכת שרתים. מרכישה ובעלות וניהול עצמי, עוברים בגישה זו לשכירה של שרת מרוחק. כך ניתן לשכור בקלות שרת וירטואלי פרטי (VPS – Virtual Private Server). באופן כזה, מוזילים עלויות שוטפות ומפשטים מאוד את הטיפול בשרתים.

מפרט ומשאבים

בכל המקרים, בחירת שרת תיקח בחשבון את היבט המשאבים הדרושים. נפחי אחסון וזיכרון RAM, כוח עיבוד ומפרט ציוד התקשורת – כל אלה חייבים להתאים לדרישותיכם. זאת, בהתחשב כמובן במטרות השרת עבורכם: שרת פיתוח, שרת אחסון אתר, שרת בסיס נתונים או כל דבר אחר. טיפ שימושי: אם שוכרים שרתVPS  בענן, הוא עשוי להיות שרת שיתופי. משמע – שרת וירטואלי, שמופעל לצד עוד כמה שרתים וירטואליים של לקוחות אחרים. במצב כזה, כל השרתים משתמשים באותו מאגר משאבים מרכזי. אך יש פתרונות, גם עבור מצבים שבהם חשוב לכם מאוד להבטיח מינימום משאבים מסוים שיעמוד תמיד לרשותכם. לא רק שיש – למעשה, שרתי VPS מצטיינים במיוחד, בהתאמה גמישה לדרישות משאבים משתנות. ניתן למשל לשכור Virtual Dedicated Server – שרת וירטואלי עם משאבים "משוריינים" עבורכם. ניתן גם לשכור שרת פיזי נפרד עבורכם ("שרת ייעודי"). 

לסיכום

הבחירה הנכונה בשרת, היא בסופו של דבר בחירה במה שמתאים לכם ספציפית כעסק. מבחר האפשרויות אשר זמינות כיום, מבטיח שתוכלו למצוא לכך מענה טוב.