השפעות הקורונה בתחום המשפט

על משבר הקורונה העולמי שפקד את העולם בסוף שנת 2019 כנראה נדבר ונשמע עוד שנים ארוכות. לרוב השיח סובב סביב הדברים הטריוויאליים והברורים כמו למשל שיעור התחלואה, שיעור התמותה, ההגבלות בעקבות המחלה במקומות שונים בארץ ובעולם וכמובן המצב הכלכלי הבעייתי לו גרם הנגיף וההגבלות שבאו יחד איתו. עם זאת חשוב מאד לזכור כי לקורונה יש השלכות רבות ומשמעותיות בתחומים שונים ורבים בחיים שלנו. כך למשל תחום המשפט הושפע באופן משמעותי בהיבטים שונים בעקבות המשבר. איך בדיוק? ובכן, הנה כמה דברים מעניינים שהתרחשו בתחום מאז תחילת המשבר.

ייפויי כוח

הקורונה אילצה הרבה אנשים להישאר הרבה זמן בבית, וגם כאשר לא הוכרז סגר כללי, בני הגיל השלישי החליטו ברובם לשמור על עצמם ולא לצאת מהבית. רבים מהם הבינו כי הם צריכים בני משפחה או קרובים אחרים שיבצעו בשבילם פעולות שונות כמו ביקור בבנק, סידורים שונים וכן הלאה וחיפשו את הדרך לעשות זאת. ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר בדיוק את זה ובתקופת הקורונה הוא עלה לתודעה באופן משמעותי ויותר אזרחים ביקשו להחתים אנשים קרובים על המסמך.

גירושין

בתחום הזה קרה דבר מאד מעניין. מצד אחד, זוגות רבים שלא בילו יחד זמן נאלצו פתאום לעשות זאת ויש כאלו אצלם צפו משקעים ובעיות שדחפו להליך גירושין מהיר. מנגד, זוגות רבים שהיו בתהליכי גירושין ולפתע נאלצו לשנות סדרי עדיפויות, מצאו עצמם פנויים יותר לעבוד על הקשר וכך פרידות רבות נחסכו ויותר זוגות בחרו ללכת לתהליך גישור במקום לפרק את החבילה.

קניין רוחני

בתקופת הקורונה יותר ויותר אנשים עסקו ביצירה ומקביל שיתפו דברים ויצרו בצוותא דרך הרשת. הדבר הזה הביא להרבה חיכוכים ותביעות בנושא קניין רוחני ומקרים בהם אנשים טענו שיצירה מסוימת נגנבה או הועתקה מהם והם היו הראשונים לפרסם אותה ברשת.

אלו על רגל אחת כמה נושאים בתחום המשפט שהושפעו רבות מתחום קורונה. בהחלט מעניין להבין איך המשבר העולמי הזה שינה תחומים רבים וגרם לכולנו להסתכל על דברים מזוויות קצת אחרות.