שלילת רישיון – כל מה שצריך לדעת

בסעיף 35 לפקודת התעבורה תוקן החוק כי בית המשפט לתעבורה יכול להעניש נהג שעבר עבירות מסוימות בשלילת רישיונו. "הורשע אדם בעבירת תעבורה או בעבירה לפי חוק אחר הכרוכה בנהיגה ברכב, רשאי בית המשפט שהרשיעו נוסף על כל עונש אחר במקומו, לפסול אותו מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה, לצמיתות או לתקופה מסוימת או עד שיתמלאו התנאים שבית המשפט קבע ולחייבו לקבל הדרכה בנהיגה נכונה – קורס נהיגה מונעת.

שלילת רישיון

בהתאם לחומרת העבירה יקבע בית המשפט את תקופת השלילה, על פי עברו התעבורתי של העבריין ונסיבות האירוע. שלילת רישיון נהיגה הוא משהו שאינו קבוע במדויק, זה יכול להיות לכמה ימים ועד לשנים רבות. לעיתים, אם העבירה שעבר הנהג היא חמורה מאוד, יתכן וישללו את רישיונו לצמיתות.

ישנן עבירות תעבורה מסוימות אשר נקבעו להם תקופות קבועות לשלילת הרישיון, כמובן בהתאם לחומרת העבירה.

נהיגה בשכרות

לדוגמה נהג שנהג תחת השפעת סמים, או נהיגה בשכרות, השלילה תהיה למינימום שנתיים. במידה ובשנה שלאחר מכן הוא שוב ינהג בשכרות, רישיונו יישלל לארבעה שנים. אמנם, בסעיף זה ישנם הרבה סיבות להקל ועורך דין טוב יכול להוריד את העונש עד למינימום ממש. אבל עדיין זוהי עבירה חמורה מאוד לא רק כלפי החוק, אלא גם כלפי שאר הנהגים והאנשים בכביש.

לעיתים שלילת רישיון עשויה להיות על תנאי בהתאם לסעיף 36. למעט במרים מסוימים בהם החוק מטיל חובת שלילת מינימום של רישיונו של הנהג העבריין. קראו בהרחבה על ועדת ערר המכון הרפואי!

כאשר בית המשפט קובע על שלילת רישיון לנהג, זה לא קובע על הרכב שהוא נהג בו בשעת ביצוע העבירה, אלא בכל רכב שהוא. במידה וישנן סיבות מיוחדות, ניתן להקל בכך ולהתיר נהיגה ברכבים מסוימים.