רשלנות בהריון: למה זה קורה?

מקרים של רשלנות רפואית, לצערנו הרב, הם תופעה שכיחה. הם מתרחשים בסיטואציות ופרוצדורות רפואיות שונות, קלות ומורכבות. אין ספק שאחד מסוגים המקרים המצערים ביותר, עם השפעות ארוכות טווח, מתייחס לרשלנות רפואית בעת הריון.

כיצד יכולה לבוא לידי ביטוי רשלנות רפואית בעת הריון?

במהלך ההיריון עוברת האישה מגוון רחב של בדיקות, אשר מטרתן לוודא שהעובר מתפתח כמו שצריך ושמצבה של האישה עצמה הוא תקין. הבדיקות מתייחסות גם להווה וגם במטרה לאתר מומים או תסמונות שונות. הן נמשכות מהרגע בו האישה מגלה שהיא בהריון ועד ללידה. במקרה של רשלנות בהריון כל התהליך עלול להתערער, ויכול להוביל למצבים שונים.

רשלנות רפואית בהריון יכולה לנבוע מסיבות שונות, לדוגמה הרופא המטפל לא איתר מצוקה או בעיה אצל העובר או האישה ולא ישלח אותה לבדיקה חיונית. דוגמה נוספת היא אבחון שגוי של תוצאות הבדיקה או שהוא לא התייחס לממצאים שעולים ממנה, וכלה בכך שהרופא ינהג באופן רשלני בעת הלידה עצמה.

חשוב להדגיש, רשלנות רפואית בהריון ובכלל, יכולה להתבצע לא רק אצל הרופא אלא גם הצוות מסביבו. זה כולל את האחיות וצוות העזר. לאחיות יש תפקיד משמעותי בטיפול, ולכן יש לשים לב היטב, גם להתנהלות שלהן בזמן התהליך.

כיצד מתמודדים עם מקרים של רשלנות רפואית?

כל אדם ובפרט נשים בהריון, אשר מתמודדים עם רשלנות רפואית יכולים לעשות זאת באמצעים משפטיים. לשם כך, יש לשכור עורך דין שמתמחה בתחום, לשמור את החומר המתעד את כל תהליך הטיפול ולהחליט בסופו של דבר כיצד לנהוג.

חשוב לציין, רשלנות רפואית מוגדרת כמצב בו הרופא או הצוות סביבו נהגו באופן לא סביר שפגע באיכות הטיפול וכתוצאה מכך נגרם נזק ישיר או עקיף, קבוע או זמני. במקרה של נשים בהריון, באופן טבעי ההתייחסות היא לנזק שנגרם, לא רק כלפי האישה אלא גם כלפי העובר. כמו כן, במקרים כאלה ההתייחסות איננה רק לנזק ספציפי שאפשר לראות מיד בלידה, אלא גם לנזקים עם השפעות ארוכות טווח, למשל מומים או תסמונות.