מתי אפשר לתבוע את חברת התעופה?

לתבוע את חברת התעופה

אף אחד מאיתנו לא אוהב לגלות שהטיסה שלו התעכבה, נדחתה או התבטלה. לצערנו הרב זה קורה מעת לעת, ובתור מי שהשקיע לא מעט כסף וזמן בשביל לרכוש כרטיס טיסה, יש לנו את הזכות המלאה לתבוע את חברת התעופה בגלל זה.

מה החוק אומר במקרים כאלה?

באופן טבעי, המדינה קבעה שהאחריות על עיכוב, דחייה או ביטול טיסה נופל על חברת התעופה והיא אחראית למצוא לנוסעים פתרון, כולל במקרה בו היא צריכה לשלם פיצוי על כך. החוק בישראל, חוק שירותי התעופה, קיים משנת 2012 והוא מבוסס למעשה על חוקים דומים שקיימים בקרב מדינות אירופה שונות.

המטרה של החוק הוא לספק פיצוי וסיוע לנוסעים שהטיסה שלהם התעכבה, נדחתה או בוטלה. בין אם מדובר בנוסעים שנשארו בארץ ויכולים לחזור לביתם (תושבים מקומיים) ובין אם מדובר בתיירים או בישראלים שנתקעו בחו"ל. העניין הוא, שהחוק נמצא תחת הגדרה של נזיקין, וכאן יש להוכיח שאכן נגרם נזק לנוסע. למשל, אם הטיסה התעכבה ביום ומטיסה רגילה היא הופכת להיות טיסת השבת, אז על הנוסע להוכיח שנגרם לו נזק, מאחר ואיננו טס בשבת. זו רק דוגמא אחת כמובן.

מתי אפשר לתבוע את החברה ומתי לא?

ברמת העיקרון, יש כמה מאפיינים שצריך לברר לפני שמגישים תביעה כנגד חברת תעופה.

ראשית, מה סך האיחור, העיכוב שהתרחש. ברור לכולם שאם מדובר על עיכוב של דקות או אפילו שעה או שעתיים, הרי שזה סביר בהחלט וזה נחשב לאיחור קל. הכל שאלה של זמן ועד כמה באמת נגרם נזק לנוסע.

למשל, אם מדובר באיחור של שעתיים וכתוצאה מכך הוא הפסיד טיסת המשך, או פגישת עסקים חשובה, אז זה מצב שונה, מאשר אם מדובר בעיכוב של שעתיים שאחריה הטיסה יוצאת ושום דבר בעצם לא השתנה בסטטוס של הנוסע.

שנית, יש לציין שגם סיבת האיחור היא חשובה, מאחר ואם מדובר בסיבה של תלויה בחברת התעופה, אזי שהתביעה לא תתקבל (מזג אוויר, מצב ביטחוני). אם מדובר בעיכוב שקשור לחברת התעופה, אזי שהיא נושאת באחריות ועליה לשלם פיצוי לנוסע.

אהבתם את המאמר? שתפו אותו בין חברי

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אתכם

עולם הילדים
Blogging
alfred

5 חברות מובילות בעולם הילדים

העשור שעבר נחשב לאחד העשורים הטובים ביותר מבחינת פיתוח חברות וארגונים אשר מעניקים שירותים בעבור ילדים. במדריך זה נציג בפניכם את חמש החברות המובילות בעולם הילדים, אותן מומלץ להכיר. חברות מובילות בעולם הילדים: הכירו את השורה הראשונה בענף בעשור החולף

קרא עוד »
מכונות גילוח
Blogging
alfred

מצאנו ובדקנו: אלו מכונות הגילוח המומלצות של העשור

גברים רבים עובדים קשה בשביל למצוא את מכונת הגילוח האהובה עליהם, מכונת הגילוח שתאפשר להם ליהנות מגילוח מהיר, בטוח, רך ונעים. אילו מכונות גילוח היו המומלצות ביותר בעשור האחרון? ריכזנו עבורכם את המידע הנחוץ. מה הן המכונות הטובות ביותר של

קרא עוד »
Blogging
alfred

ויזה להודו באינטרנט

טיול להודו זה אחד החלומות הנחשקים שמופיעים בחזיונו של כל ישראלי ממוצע. עם סיום הצבא בוחרים מרבית המשוחררים לצאת לטיול מהנה לניקוי ראש רציני לקראת החזרה לחיים האזרחיים ובחירת הכיוון בחיים. הטיול הזה כרוך בהתארגנות רצינית וגם בעלויות לא מעטות.

קרא עוד »