מה זה קורס הובלה ספורטיבי

טיפוס הרים כולל בתוכו כמה תחומים, יש את התחומים הבסיסים ביותר כמו טיפוס על קירות ועל צוקים פשוטים, שזוהי בעצם הרמה למי שמעוניין להתחיל כתחביב להתמקצע בטיפוס הרים. טיפס בהובלה הוא תחום טיפוס הרבה יותר מתקדם, דורש הרבה שעות ניסיון ומתאים לאנשים אשר טיפוס הרים הפך אצלם למקצוע ולא רק לתחביב שעושים מדי פעם. בתחילת המסלול, המטפס מחובר לחבל, שעובר דרך אמצעי חיכוך המחובר למאבטח, החבל לא מקובע אלא "רץ" דרך ראנרים – שתי טבעות מתכת המחוברות ביניהן ברצועה – המחוברים לטבעות. את הראנרים מקליפ (מחבר) המוביל לעגינות לאורך המסלול. ומעביר בהם את החבל. הראנרים מתחברים לעגינות כך שטבעת אחת מתחברת אל העגינה ובטבעת השנייה מעביר המטפס את חבל האבטחה. פעולה זאת נקראת "הקלפה".

אז איך נרשמים לקורס הובלה ספורטיבי

חשוב להגיד שעל מנת לבצע קורס הובלה ספורטיבי לטיפוס הרים יש לעשות כמה קורסים נוספים לפני. לאחר מכן יש כמה בתי ספר מקצועיים ביותר אשר מלמדים כמה שיטות של טכניקה לבצע טיפוס הובלה. אחת השיטות לטיפוס הובלה היא טיפוס על ידי חבל יחיד, בעצם מדובר באבטחה דינמית ללא אמצעי חיכוך או בעזרת איבטוח על הגוף. האבטחה מתבצעת בעזרת אמצעי חיכוך, חבל יחיד, ומתאימה בעיקר למסלולים יחסית קצרים, תחרויות מיוחדות וכו'. השיטה השנייה הינה חבל כפול, משתמשים בשני חבלים דקים ביותר, כך שכל אחד מן החבלים יכול לבלום בעצמו את רוב הנפילות, ובכך אתה יכול להיות בטוח שאתה מאובטח. השיטה השלישית, בשמה הייחודי נקראת טווין רופ, בה המטפסים משתמשים בשני חבלים דקים, ובעצם ניתן להתייחס אל שני החבלים הללו כאל חבל אחד. שיטה זו משתמשים בעיקר כאשר מדובר בטיפוס על קרח, הרים גבוהים ובמסלולים ארוכים על סלע כמו לדוגמה בזמן טיול לקילימנג'רו.

קורס הובלה ספורטיבי מאיזה גיל

כמו שכבר כתבנו במאמר זה, אנשים אשר יכולים לגשת אל קורס ההובלה הם אנשים עם ניסיון, ידע מקדים, וכאלה שהפכו את הטיפוס למקצוע עיקרי עבורם. על כן קורס זה פחות מתאים לילדים או נערים ומומלץ לעשות אותו רק מגיל 18 ומעלה.